U dołu ekranu znajduje się talia, w której znajdują się pozostałe karty, które nie zostały rozdzielone w kolumnach. Rozdanie aktywuje się, klikając lewym przyciskiem myszy na talii. Jedna karta na kolumnę dosłownie wylatuje z talii. Poprzednia górna karta w kolumnie również pozostaje widoczna. Powinieneś uważać, aby nie kliknąć talią dwa razy i przez pomyłkę rozdać dodatkowy rząd kart do kolumn, jeśli nie jest to zaplanowane. Gra posiada skrót klawiaturowy do cofania ruchu.
Podczas pierwszej gry można zauważyć, że pasjans lubi komplikować grę i wiele kart o tej samej wartości jest rozdawanych lub odwracanych w kolumnach. W takim przypadku należy zdecydować, którą z pięciu kart rang należy położyć na odwróconej szóstce i tak dalej. W przypadku pustej komórki w kolumnach można przesunąć dowolną kartę lub dowolną poprawną sekwencję. Z reguły pusta komórka służy do podziału stosu, który zawiera dwa zestawy sekwencji po 3, 4 lub nawet więcej kart.
Podobnie jak w większości pasjansów, nieudane rozdania mogą występować nawet w najprostszych wersjach Pająka w jednym kolorze. Ale generalnie wygrywa się tutaj dość łatwo. Przed pierwszym rozdaniem należy odwrócić jak najwięcej kart w kolumnach. Następnie powinieneś spróbować odwrócić karty w kolumnach po drugim rozdaniu. Po trzecim rozdaniu nie będzie już tak łatwo, dlatego warto pomyśleć o odwracaniu kart w kolumnach na początku gry.
Nie należy spieszyć się z rozdaniem. Warto przemyśleć możliwe kombinacje ruchów, zanim górne karty w kolumnach zostaną zablokowane przez nową porcję kart po kliknięciu myszką.
Następnie konieczne jest zbadanie układu w celu wykrycia pojedynczych kart. Na przykład, jeśli na stole jest tylko jedna dziewiątka otoczona trzema ósemkami lub trzema dziesiątkami, konieczne jest zbudowanie wokół niej pierwszego stosu i staranie się nie zaśmiecać go innymi kartami podczas rozdania. W końcu droga do zwycięstwa zaczyna się od pierwszego ułożonego stosu, choć nie jest to gwarancją wygranej.
Za złożone układy uważa się te, w których liczne asy są pierwszymi kartami w stosach i blokują odwracanie i używanie innych kart. Jeśli części stosów są zebrane w dwóch różnych kolumnach, warto je połączyć, aby przenieść przynajmniej jeden stos do podłoża. Być może spowoduje to odwrócenie nowych kart w kolumnach i zmniejszy ogólną liczbę kart na wirtualnym stole do gry.