W rozdaniu iw kolumnach będą jednocześnie cztery kolory: pik, trefl, kier i karo. Użytkownik będzie mógł przesuwać karty niezależnie od kolorów, kierując się wyłącznie sekwencjami: as na dwójkę, dama na króla i tak dalej. Ale będziesz mógł zebrać kombinację i wysłać ją do Fundacji tylko z kart tego samego koloru, co komplikuje zadanie. Wersja Spider Solitaire z czterokolorowym układem to złożona gra, która wymaga logiki, strategicznego myślenia, uwagi i dobrej pamięci.
W czterokolorowym pasjansie Spider liczba układów, które nie wygrywają, jest znacznie wyższa w porównaniu do wersji jedno lub dwukolorowych: stanowią one do 70%. Podobnie jak w prostszych wersjach, na stole będzie jednocześnie kilka kart o tej samej wartości: kilka szóstek, siódemek lub innych kart. Ale będą miały różne kolory i dwie karty o tej samej wartości i kolorze będą bardzo rzadko oddawane graczowi na samym początku gry.
Następnie oceniane są możliwości ruchów w celu zebrania prawidłowych sekwencji. W przypadku, gdy ruch odwraca jedną z kart w kolumnie lub nawet opróżnia komórkę, powinieneś dać temu pierwszeństwo. W czterokolorowym pasjansie pająk będziesz musiał wykonać wiele skomplikowanych ruchów, aby uzyskać prawidłowe sekwencje i odwrócić nowe karty i puste komórki.
W tym przypadku można wypróbować kilka kombinacji ruchów i ocenić ich konsekwencje. Czasami inne ruchy pomagają odwrócić więcej kart lub nawet puste komórki w przyszłości, chociaż początkowo ich przewaga nie była oczywista. Ponadto w ten sposób możesz szpiegować niektóre zablokowane pozycje w kolumnach i mieć je na uwadze w celu wykonania prawidłowych ruchów w przyszłości.
Warto zwrócić szczególną uwagę na asy, ponieważ te karty w niewłaściwej kolejności blokują karty znajdujące się pod nimi w kolumnach, uniemożliwiając im ruch. W układach czterokolorowych warto przenieść asa na dwa w różnych kolorach tylko wtedy, gdy ten ruch odwróci nową kartę odkrytą lub opróżni komórkę. Natomiast w wersji dwukolorowej prawie zawsze warto to zrobić.